Заяву із засудженням ув’язнення хворого серцем громадянського журналіста «Кримської солідарності» Амета Сулейманова підписали Центр прав людини ZMINA, Правозахисна організація «Кримський процес», Платформа звільнення політв’язнів, Кримська правозахисна група, КримSOS, Обʼєднання родичів політвʼязнів Кремля, Національна спілка журналістів України, Інститут масової інформації, Центр Громадянських Свобод, Центр громадянської просвіти «Альменда», Правозахисний центр «Дія», Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу.
6 квітня 2023 року російські силовики взяли під варту та відвезли до СІЗО Сімферополя Амета Сулейманова, який перебував під домашнім арештом через хворе серце. Раніше Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив його до 12 років у колонії суворого режиму у сфабрикованій справі про «тероризм».
Учасники цієї акції закликали компетентні органи державної влади України:
Вони також звернулися до урядів іноземних держав та міжнародних організацій, зокрема учасників Міжнародної Кримської платформи, із закликом:
Нагадаємо, Амет Сулейманов — громадянський журналіст, стример громадського об’єднання «Кримська солідарність». Висвітлював обшуки та арешти кримських татар, за що його двічі затримувала окупаційна влада у 2017 і 2019 роках. В останні роки був змушений обмежити свою журналістську діяльність через хворобу серця. Перебував під домашнім арештом з політичних мотивів у тимчасово окупованому Криму з березня 2020 року.
11 березня 2020 року російські силовики заарештували його та ще трьох кримських татар за сфабрикованим обвинуваченням про участь у діяльності терористичної організації (Хізб ут-Тахрір, визнаної в РФ терористичною). Наступного дня окупаційний «суд» у Криму відправив його під домашній арешт, врахувавши його проблеми з серцем. 29 жовтня 2021 року Південний окружний військовий суд (м. Ростов-на-Дону, Росія) засудив Амета Сулейманова до 12 років позбавлення волі. Захист Сулейманова подав апеляцію, однак 9 лютого 2023 року Апеляційний військовий суд (м. Власіха, Росія) залишив в силі вирок суду першої інстанції.
Амет Сулейманов ризикує померти в ув’язненні через негайну потребу в операції із заміни клапана на серці. Позбавлення волі фактично є смертним вироком для журналіста.
Раніше Комітет ООН проти катувань звернувся до Російської Федерації з вимогою призупинити виконання вироку із реальним ув’язненням. В ООН наполягають на проведенні комплексного медичного обстеження та надання необхідного лікування.
Особливу тривогу ув’язнення Амета Сулейманова до СІЗО викликає на тлі систематичного ненадання належної медичної допомоги іншим кримським політичним в’язням, через що у лютому 2023 року у місцях позбавлення волі уже померли двоє політичних в’язнів — Костянтин Ширінг та Джеміль Гафаров, а політув’язнена громадянська журналістка Ірина Данилович оголошувала голодування, — йдеться у зверненні.
Інформаційна служба НСЖУ