Домашнє насильство - різновид ґендерно зумовленого насильства.
В українському законодавстві використовується термін «насильство за ознакою статі» яке є синонімічним терміну «ґендерно зумовлене насильство».
Домашнє насильство є одним із проявів насильства за ознакою статі. Воно є одним з найпоширеніших його різновидів.
Виділяють такі види домашнього насильства: фізичне, психологічне, економічне та сексуальне.
- фізичне – заподіяння тілесних ушкоджень, незаконне позбавлення волі, мордування, залишення в небезпеці, ненадання допомоги, заподіяння смерті;
– сексуальне – будь-які діяння сексуального характеру, вчинені без згоди особи;
– психологічне – словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, що спричиняють невпевненість, нездатність захистити себе, шкоду психічному здоров’ю;
– економічне – умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів чи документів, перешкоджання в отриманні лікування, заборона працювати, примушування до праці, заборона навчатися.
Фахівці, які вивчають проблему подолання домашнього насильства зауважують, що як постраждалими так і кривдниками можуть бути особи будь-якого віку, будь-якої статі, будь-якого соціально-економічного статусу, будь-якого рівня освіти.
Захист і підтримка постраждалих здійснюється через послуги, які надаються поліцією (первинне втручання та припинення насильства), системою охорони здоров’я (збереження життя і здоров’я особи), спеціалізованими службами підтримки постраждалих: притулками, мобільними бригадами соціально-психологічної допомоги, денними центрами ( соціально-психологічна допомога).
Притягнення кривдника до відповідальності є, перш за все, механізмом превенції, недопущеняя випадків насильства в майбутньому й захист постраждалих.
За вчинення домашнього насильства винна особа карається громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.
В iнтeрeсaх пoтeрпiлoгo вiд злoчину, пoв’язaнoгo з дoмашнiм нaсильствoм, oднoчaснo з признaчeнням пoкaрaння, нe пoв’язaнoгo з пoзбaвлeнням вoлi, aбо звiльнeнням з підстав, пeрeдбaчених КК України, вiд кримiнaльнoї вiдпoвiдaльнoстi чи пoкaрaння, суд мoжe зaстoсувaти дo oсoби, якa вчинилa дoмaшнє нaсильствo, oдин aбo дeкількa oбмежувaльних зaходiв, вiдпoвiднo дo якoгo (яких) на зaсуджeнoгo мoжуть бути пoклaдeнi такi oбoв’язки:
Управління соціального захисту населення